reklama

Bolesti chrbta a degeneratívna kaskáda podľa Kirkaldy-Willisa

Vo svojom treťom blogu venovanom bolestiam chrbta si vám dovolím bližšie popísať fázy degenerácie chrbtice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľmi často sa totiž stáva, že názory na to ako k poškodeniu chrbtice došlo, sú veľmi rôzne. Je potrebné dodať, že tento proces prebieha nielen na úrovni medzistavcovej platničky ale aj na úrovni kostených častí chrbtice - stavcov.
Jednotlivé fázy poškodenia patria k logickému procesu postihnutia chrbtice a nie je možné niektorú z fáz preskočiť. Verím, že takto vám ponúknem logický pohľad lekára preložený do bežného jazyka. Budete sa môcť teda ľahšie orientovať v zmenách na chrbtici popisovaných lekárom.
Na začiatok je dobré povedať, že medzistavcová platnička sa skladá z kompaktného jadra, prstenca a obalov. Pri zdravej platničke pozorujeme jadro s vysokým obsahom vody a väzivový prstenec s hladkým povrchom. Degeneratívnu kaskádu chrbtice popísal pán Kirkaldy-Willis v roku 1970 a prebieha v 3 fázach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Fáza I: dysfunkcia alebo začiatok degenerácie
Proces degenerácie začína v centre medzistavcovej platničky, ktoré v dôsledku biochemických zmien cukrov v jej jadre stráca:
 - schopnosť viazať vodu
 - postupne vysychá
 - stráca pevnosť
 - stráca pružnosť a elasticitu.
V medzistavcovej platničke tak vznikajú drobné trhliny v jej prstenci. Ten obsahuje nervové zakončenia a preto vznik trhlín môže vyvolať bolesť.

Väčšina bolesti krížov teda vzniká častejšie v dôsledku mikrotramy platničky než z preťaženia hlbokých svalov alebo väzov chrbtice namáhavou prácou, dlhodobým sedením a podobne.

Fáza II: instabilita alebo strata stability chrbtice
Degeneratívne zmeny v platničke pokračujú:
 - voda sa z nej ďalej stráca, teda platnička vysychá a stráca výšku - zmenšuje sa
 - trhliny v prstenci platničky pribúdajú
 - jadro platničky, ktoré sa pri zdravej platničke nachádza v strede, sa pohybuje k okraju a platnička sa vysúva
 - stavce chrbtice sa posúvajú po sebe
Takto vznikajú tzv. platničkové bolesti krížov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fáza III: stabilizácia
V tejto fáze pokračuje znižovanie výšky medzistavcovej platničky, ktorá vplýva aj na väzivá a svaly chrbtice. Platnička sa vysunie natoľko, že môže zasahovať do chrbticového kanála a vytvára celé spektrum ťažko liečiteľných komplikácií. Tým dochádza k strate pohyblivosti a k stuhnutiu chrbtice.

V ďalšom blogu vám ponúknem pohľad na možnosti liečby bolesti chrbta spôsobených degeneratívnou chorobou chrbtice.

Pavol Kostka

Pavol Kostka

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa v roku 1973 v Kežmarku (Slovensko). Štúdium som ukončil na Lekárskej fakulte UK v Bratislave v roku 1999. Lekársku prax som vykonával v Popradskom regióne. V roku 2001 som bol zaradený do atestačnej prípravy v odbore neurológia MZ SR. Atestačnú skúšku v odbore neurológia som absolvoval v roku 2017. Od roku 2000 sa venujem aplikácii špecifického elektrického impulzu (SEI) s cieľom zvrátenia degeneratívneho procesu chrbtice neinfekčného pôvodu neinvazívnou cestou. V roku 2009 som zaviedol pojem DGU fenomén ako jednoznačný dôkaz rastu medzistavcovej platničky na základe vplyvu SEI v kombinácii s terapiou suchej ihly Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu